60thLogo
Babe Ruth Baseball NewLogoJPEG
Cal Ripken Division NewLogoJPEG1
Babe Ruth Softball Logo
Babe-Ruth-Bambino-Buddy-Ball-Logo

This page last modified:  Saturday, July 13, 2013 at 07:37 AM

Sportsmanship Award -  

The Champion advances to State Tournament as District 3 representative and 1st Runner-up advances as Wild Card West

Game #G

Date

Time

Teams

Score

Next Game

MVP

WOW Award

1

7/9

6:00 p.m.

Oxford

8

Game 3 vs. Derby

Aaron Moore

Dylan Hill

 

 

 

Derby

18

Game 2 vs. Wellington

Justin Crease

Beau Rodriguez

2

 

8:00 p.m.

Derby

4

Game 3 vs. Oxford

Beau Rodriguez

Joel Craig

 

 

 

Wellington

9

Game 4 vs. Derby

Cade Phelps

Braiden Buresh

3

7/11

6:00 p.m.

Oxford

1

2nd Runner-up

Dylan Hills

Dakota Mitchell

 

 

 

Derby

12

Game 4 vs. Wellington

Alex McGill

Drew Maddox

4

 

8:00 p.m.

Wellington

3

Game 5 vs. Derby

Samuel Horn

Aaron Schoeman

 

 

 

Derby

13

Game 5 vs. Wellington

Justin Crease

Joel Craig

5

7/12

6:00 p.m.

Derby

8

Champion - Advances to State

Beau Rodriguez

Ethan Ponkerton

 

 

if needed

Wellington

2

1st Runner-up - Advances to State as Wild Card West

Cade Phelps

Samuel Horn

Sportsmanship Award -   

The Champion advances to State Tournament as District 3 representative and 1st Runner-up advances as Wild Card West

Game #

Date

Time

Teams

Score

Next Game

MVP

WOW Award

1

7/9

6:00 p.m.

Mulvane

3

Game 4 vs. Clearwater

Nick Parton

Blake Nash

 

 

 

Wellington

6

Game 3 vs. Derby

Chevy Nuss

noah Rinehart

2

 

8:00 p.m.

Clearwater

1

Game 4 vs. Mulvane

Tyler Donley

Brandon Browning

 

 

 

Derby

12

Game 3 vs. Wellington

Alex Egan

James Rohr

3

7/10

5:00 p.m.

Wellington

 

 

 

 

 

 

 

Derby

 

 

 

 

4

 

8:00 p.m.

Mulvane

 

 

 

 

 

 

 

Clearwater

 

 

 

 

5

7/11

6:00 p.m.

Loser Game 3

 

 

 

 

 

 

 

Winner Game 4

 

 

 

 

6

 

8:00 p.m.

Winner Game 3

 

 

 

 

 

 

 

Winnerr Game 5

 

 

 

 

7

7/12

7:00 p.m.

Winner Game 6

 

 

 

 

 

 

if needed

Loser Game 6 (if 1st loss)

 

 

 

 

Sportsmanship Award - CONWAY SPRINGS 

Game #

Date

Time

Teams

Score

Next Game

MVP

WOW Award

1

7/6

9:00 a.m.

Andover

11

Game 3 vs. Haysville

Chase Knackstedt

Jack Randa

 

 

 

Conway Springs

1

Game 4 vs. Derby

Riley Akiu

J.J. Fisher

2

 

11:00 p.m.

Derby

0

Game 4 vs. Conway Springs

Eli Stewart

Kile Taylor

 

 

 

Wellington

17

Game 5 vs. Haysville

Wesley Gilmore

Connor Phelps

3

 

1:00 p.m.

Andover

2

Game 4 vs. Conway Springs

Travis McCray

Jack Griffith

 

 

 

Haysville

12

Game 6 vs. Wellington

Neil Lemmons

Jay Hill

4

 7/7

2:00 p.m.

Derby

19

Game 6 vs. Andover

Michael Kolasch

Trevor Hudson

 

 

 

Conway Springs

4

Eliminated

Jed Chitwood

J.J. Fisher

5

 

4:00 p.m.

Wellington

7

Game 8 vs. Winner Game 7

Cameron Bartelson

Skyler Struble

 

 

 

Haysville

6

Game 7 vs. Derby

Jay Hill

Neil Lemmons

6

 

6:00 p.m.

Andover

5

Eliminated

Nathan Nichols

Drew Hantla

 

 

 

Derby

14

Game 7 vs. Haysville

Jakob Jenkins

Caleb Alfaro

7

7/8

6:00 p.m.

Haysville

16

Game 8 vs. Wellington

Neil Lemmons

Bryce Shipe

 

 

 

Derby

11

2nd Runner-up

Caleb Alfaro

Garrett Kugler

8

 

8:00 p.m.

Wellington

14

Champion - Advances to State Tournament

Wesley Gilmore

Jace Lowe/Grayson DeJarnett

 

 

 

Haysville

2

1st Runner-up

Jay Hill

Dustin Osborne

9

7/9

6:00 p.m.

Winner Game 8

 

 

 

 

 

 

if needed

Loser Game 8 (if 1st loss)

 

 

 

 

DISTRICT 3 TOURNAMENTS

Cal Ripken         |          Senior Babe Ruth (16-18)  

[Home Plate] [Kansas Babe Ruth] [Tournaments] [Data Center Information] [KBRL Hall of Fame] [KBRL Board of Directors] [Kansas Babe Ruth "Classic"] [KBRL Newsletter] [Baseball Links] [Downloadable Forms] [Kansas Babe Ruth Softball] [Bulletin Board] [Babe Ruth TV] [Umpires Page] [Fundraisers]